Vein ja tervis

Mõõdukas veinitarbimine võib lisaks naudingut pakkuvale efektile meid kaitsta ka mitmete haiguste eest.

Vastavalt paljudele kliinilistele ja statistilistele tõendusmaterjalidele ning laboratoorsetele uuringutele on veinis terve rida kasulikke aineid, millel on farmakoloogiline efekt inimesele. Eriti on tähelepanu väärinud polüfenoolide – resveratrooli ja kvertsetiini imepärane toime mitmete haiguste vastu. Paljud uuringud näitavad, et veinis leiduvad polüfenoolid on võimsad antioksüdandid ning võitlejad oksüdatiivse stressi vastu. Sellest tulenevalt ennetavad südamehaigusi ja infarkti, peatavad vähkkasvajate arengu erinevates staadiumites, on põletiku- ning viirusevastase toimega. Samuti võivad leevendada naistel üleminekuea vaevusi ning isegi aktiveerida pikaealisuse geeni.

PRANTSUSE PARADOX

Prantsuse professor Serge Renaud oli esimene teadlane, kes tõi Prantsuse fenomeni teadusliku avalikkuse ette. Statistiliste uuringute abil tegi ta kindlaks,et keskmisel ameeriklasel on kolm korda suurem risk surra südamerabandusse kui samaealisel prantslasel. Vastuseks küsimusele, mis see on ütles Renaud ”Väga lihtne- alkohol, eriti aga punane vein. Kuigi Prantsusmaal juuakse Itaalia kõrval (kusjuures sealne köök on tunduvalt rasvavaesem) punast veini maailmas kõige rohkem, samal ajal kui Ameerikas on selle tarbimine väga madal, on suremus südamehaigustesse väikseim.Renaud väitis, et Prantsuse fenomeni põhjuseks on veinis sisalduvad polüfenoolid, mis kaitsevad südame veresooni nii edukalt, et ainult harvadel juhtudel tekib südameinfarkt. Serge Renaud järeldused said algul väga terava kriitika osaliseks,aga hilisemad uuringud erinevates maades- Euroopas, Ameerikas ja Austraalias on tema tulemusi kinnitanud. Ja nii avaldas tuntud Oxfordi epidemioloogia professor Sir Richard Doll 1991. aastal arvamust, et inimestel, kes joovad regulaarselt, ent mõõdukalt veini on südame-veresoonkonna haiguste kõrval ka väiksem tõenäosus teistesse tõvedesse haigestuda.

RESVERATROOLI JA KVERTSETIINI VÄHIVASTANE TOIME

Uuringud näitavad, et veinis leiduvad polüfenoolid mitte ainult ei enneta vähi teket, vad toimivad ka kui lisaravimid vähi vastu. Vastavalt aeglustavad või peatavad vähi arengut erinevates staadiumites. Hävitavad pahaloomulised vähirakud, kuid samas ei kahjusta terveid rakke, vaid stimuleerivad nende kasvu ja eluvõimelisust. Kaitsevad raku DNA-d kahjustuste eest ja inhibeerivad vähi siirdeid. Kaasaegsed uuringud on kinnitanud ka punase veini suurepärast toimet rinna – ja eesnäärmevähi ärahoidmisel ja naistel üleminekuea vaevuste leevendamisel. Seda tänu just veinis sisalduvale fütoöstrogeenile – Resveratroolile, mis toimib antiöstrogeenina vähi vastu. Vähkiennetav toime põhineb lihtsustatult seletades hormonaalsüsteemil,kus pehmete kudede puhul,nagu rinnanäärmed ja eesnääre, leiab kergesti omastatav fütoöstrogeen endale kiiresti ”pesa” ja blokeerib vähi teket soodustava östrogeeni ligipääsu. Hormonaalsüsteemi silmas pidades on fütoöstrogeenid kasulikud ka kui naiste menstruaaltsükli tasakaalustajana. Taimse östrogeeni mõjul tõuseb organismis östrogeeni tase ja kahaneb vaevusi põhjustava progesterooni teke ning mõju.Arvatakse ka,et polüfenoolid aitavad võidelda Alzheimeri tõvega ning omavad põletikuvastast toimet, tänu oma vabu radikaale hävitavale toimele.Vastavalt mitmetele katsetele on kindlaks tehtud,et kvertsetiin aitab vähendada diabeeti ning on ravim ka mao- haavandite vastu, inhibeerides Helicobacter pylori kasvu, mis on mao ja kaksteistsõrmiksoole haavandite põhjustaja. RESVERATROOL AKTIVEERIB PIKAEALISUSE GEENI
USA Harvard`i Meditsiinikooli teadlased avastasid, et resveratrool pikendab pärmi eluiga kuni 70%. Kuna pärmil ja inimesel on palju ühiseid geene, võib oletada, et punasel veinil on samasugune mõju inimesele. Punase veini maagiline koostisosa- resveratrool- pikendas pärmi eluiga tõstes DNAd stabiliseeriva ensüümi taset. Teadlane Peter Piper kinnitas usutluses ajakirjale Nature, et suure tõenäosusega on võimalik ensüümi aktiivsust tõstes aeglustada ka inimese vananemist.

Allikas: http://www.wineshop.ee/?page=65&news=359&lang=1&selected=4767

 

 

[ s a n t e g r a . e e ]